دسته بندی فراخوان برنامه

برچسب ها

عضویت در خبرنامه

نام

شرح فراخوان

10

طبس - بهمن ماه

پست بر روی
اطلاعات کلی برنامه
عنوان برنامه طبس - بهمن ماه نوع برنامه  
سطح برنامه ساده + سطح فنی برنامه  ندارد
تعداد روزهای برنامه ۳روز وضعیت شب مانی دارد (خانه محلي و چادر)
زمان اجرا ۱۹ الی ۲۳ بهمن ماه محل قرار ساعت 18:00 روز 19 بهمن روبروي ايران فيلم
مهلت ثبت نام 13/11/96 جمعه آخرین زمان کنسل کردن دوشنبه 16 بهمن
هماهنگ کننده برنامه سينا حسنعلي زاده راهنمای فنی برنامه  عاطفه قاسم نيا
هزینه تقریبی ۱۶۰ هزار تومان وسیله حمل و نقل اتوبوس يا ميدل باس
حداقل افراد ثبت نامی ۲۰ حداکثر افراد ثبت نامی ۳۵
شماره کارت واریز وجه

6104337911428462

به نام سینا حسنعلی زاده بانک ملی
مبلغ واریزی جهت ثبت نام ۱۰۰ هزار تومان
هزینه کنسل کردن ۶۰ هزار تومان
موقعیت جغرافیایی منطقه
 

چشمه مرتضي علي

برای رسیدن به آبگرم مرتضی علی باید از شهر طبس بگذرید و بعد، حدود پنج كیلومتر را با پای پیاده طی کنید كه بیشتر این مسیر از داخل آب می گذرد! در طول راه، دیواره‌ های بلند دره مانندی در دو طرف همراهی تان می کنند که روی آنها حفره‌ های کوچک و بزرگ با نظم خاصی قرار گرفته اند. بعضی از این حفره ها، چشمه های جوشان آب هستند که بزرگترین شان به حمام مرتضی علی معروف شده‌ است. حمامی برای چند دقیقه آب تنی مسافران! اولین چشمه به نام قنبر از شرق به غرب (به تبعیت از شیب و راستای دره) جاری بوده و آب آن سرد است. پس از طی 6 کیلومتر چشمه آب گرم مرتضی علی ظاهر گردیده که علت به وجود آمدن گرمای آب شکستگی و فشار گسلی می باشد. پس از تجمیع آب چشمه های مرتضی علی و قنبری آب حاصل پس از طی 300 متر به چشمه جعفری منتهی میشود.

رودخانه ای به نام سردر در این تنگه جریان دارد که در طول مسیر چشمه های کوچک و بزرگ آب گرم و آب سرد بر آن می ریزد. آب گرم چشمه مرتضی علی به این رودخانه میریزد و جریان آب گرم و سرد بوجود می آید که از جالب ترین تجربه های گردشگری منطقه محسوب میشود.

تجربه راهپیمایی در این تنگه زمانی خاص می شود که در رودخانه یک پای خود را در آبگرم و پای دیگر خود را در آب سرد خواهید یافت. تجربه حسی متفاوت و فوق العاده در دل دل کویر ایران.

روستاي اصفهك

روستای اصفهک از توابع دیهوک است و در ۳۸کیلومتری طبس در استان یزد قرار دارد. شغل غالب مردم روستا کشاورزی و دامپروری است. این روستا دارای آب و هوایی ناب و منحصر به فرد است به طوری که امکان رشد و پرورش هر نوع محصول کشاورزی در آن وجود دارد. زیباترین وجه توریستی اصفهک وجود روستای تخریب شده توسط زلزله سال 1357 در کنار روستای جدید است. بعد از زلزله روستا تغییر مکان داد و در کنار محل قدیم بنا شد. این مسئله باعث شده تا بافت روستای قدیم باقی بماند و جلوه زیبایی بوجود آید. قرار گرفتن روستا در مجاورت کوه به آن آب و هوایی داده که در تابستان حداقل ۵تا ۶درجه سردتر از طبس است و بدین ترتیب از سوزندگی هوا در تابستان کاسته شده است. شب‌های تابستان دارای هوایی مطبوع است. آب کشاورزی روستا قبلا از 3 رشته قنات و آب شب روستای چیروک که به وسیله لوله منتقل می‌شود تأمین می‌شد. آب این منطقه، شیرین است و همین ویژگی سبب شده که چاه کوثر که آب شرب ۳۹روستا را تامین می‌کند در این منطقه واقع شود.

كال جني

دره‌ای زیبا و حیرت‌انگیز که بومیان قدیمی آن را دره جن‌ها نامیده‌اند و آن را خوف انگیز و محل زندگی ارواح و جن‌ها می‌دانستند. برای دست‌یابی به کف دره نیازمند آشنایی به منطقه هستیم، دره دارای دیواره‌های بلند و پرشیب است که وارد شدن به آن می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشدوجود تونل‌ها و خانه‌هایی بنام خانه گبرها در دل دیواره‌ها که برای سکونت زرتشتیان آن زمان ساخته‌شده از دیگر جذابیت‌های این دره است. دره را که ادامه دهیم درر نقاطی آبشارهای کوچک که در زبان محلی شلن نامیده می‌شود وجود دارد.

در جاهایی آب به‌صورت حوضچه‌هایی جمع شده که در فصل تابستان مناسبب برای آب‌تنی و فرار از گرمای طاقت‌فرسای هواست. در محلی این آب به‌وسیله راه‌آب و تونل‌هایی که توسط اهالی روستاهای پایین این منطقه ایجادشده به داخل قنات هدایت می‌شود.

کال اصطلاحی است که به دره یا مسیر ایجادشده به‌وسیله سیلاب‌ها و جریان آب اطلاق می‌شود. کال جنی یا دره جن‌ها دره‌ای است که در شمال طبس و در اطراف روستای از میغان و در امتداد خروجی قناتی که در نزدیکی آن قرار دارد واقع‌شده است و ۳۵کیلومتر با شهرستان طبس فاصله دارد. دره‌ای زیبا و حیرت‌انگیز که بومیان قدیمی آن را دره جن‌ها نامیده‌اند و آن را خوف انگیز و محل زندگی ارواح و جن‌ها می‌دانستند. برای دست‌یابی به کف دره نیازمند آشنایی به منطقه است. دره دارای دیواره‌های بلند و پرشیب است که وارد شدن به آن می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد. وجود تونل‌ها و خانه‌هایی بنام خانه گبرها در دل دیواره‌ها که برای سکنای زرتشتیان زمان خود ساخته‌شده است از دیگر جدا بیت‌های این دره است. ساخت این تونل‌ها و حفرها احتمالاً به زمان ساسانیان بازمی‌گردد. این حفره‌ها و تونل‌ها در دامنه جداره‌های این دره قرار گرفته‌اند. مسیر دسترسی به این حفره‌ها بسیار دشوار است. در مسیر این حفره‌ها تونل‌هایی دیده می‌شد که احتمالاً راه‌های ارتباطی آنها با هم بوده است.

وجود تونل‌ها و خانه‌هایی به نام خانه گبرها در دل دیواره‌ها که برای سکنی زرتشتیان زمان خود ساخته‌شده است از دیگر جذابیت‌های این دره است. ساخت این تونل‌ها و حفرها احتمالاً به زمان ساسانیان بازمی‌گردد. این حفره‌ها و تونل‌ها در دامنه جداره‌های این دره قرارگرفته‌اند. مسیر دسترسی به این حفره‌ها بسیار دشوار است. در مسیر این حفره‌ها تونل‌هایی دیده می‌شد که احتمالاً راه‌های ارتباطی آن‌ها با هم بوده است. در جاهایی آب به‌صورت حوضچه‌هایی جمع شده که در فصل تابستان مناسب برای آب تنی و فرار از گرمای طاقت‌فرسای هواست.

هواشناسی و مسیر GPS

لینک هواشناسی :

https://ir.freemeteo.com/weather/tabas/7-days/list/?gid=113659&language=english&country=iran

وسایل لازم

1. کفش پياده روي

2. بادگير

3. لباس گرم

4. صندل براي حركت در آب

5. كلاه وکلاه آفتابگیر

6. عينك آفتابی

7. کرم ضدآفتاب

8. چراغ پيشاني باباطري اضافي

9. بطري آب يك ونيم ليتري پر

10. فلاسك چاي درصورت تمایل

11. دستمال كاغذي و روزنامه

12. تنقلات و میوه

13. کمكهاي اوليه شخصي

14. کوله حمله

15. کیسه خواب

16. زیرانداز

17. کوله

18. چادر و غذا به صورت گروهي هماهنگ مي شود.

19. كارت بيمه ورزشي سال 96

20. داروی خاصی اگرمصرف می کنید
توضیحات لازم

پنجشنبه مورخ 19/11/1396 ساعت 18:00 از روبرروي ايران فيلم با وسيله نقليه تهيه شده ( سيترا تا 20 نفر و اتوبوس بالاي 30 نفر) به سمت طبس حركت خواهيم كرد و حدود ساعت 6 صبح جمعه به طبس خواهيم رسيد. برنامه اول در طبس ، چشمه مرتضي علي و طاق عباسي خواهد بود. که انشالله در آب گرم مرتضی علی آب تنی مختصری خواهیم داشت.

بعد از بازديد از اين منطقه به طبس باز خواهيم گشت و بازديدي از باغ گلشن طبس خواهيم داشت و در رستوران باغ مجنون ناهار را صرف خواهيم كرد و به سمت روستاي اصفهك حركت خواهيم كرد.

پس از بازديد از اصفهك به طبس بازخواهيم گشت و شب را در خانه اي در طبس استراحت خواهيم كرد.

صبح روز شنبه به سمت دره كال جني خواهيم رفت و از اين دره بازديدي خواهيم داشت و در ادامه به روستاي ازميغان مي رويم كه در اين روستا احتمالا امكان شنا كردن خواهيم داشت. پس از بازديد از اين روستا با ماشين هاي سافاري به دل كوير خواهيم رفت و كمپ شب ماني را در كوير برقرار خواهيم كرد و شب را در كوير خواهيم بود.

و در نهايت بعد از ظهر يكشنبه به سمت تهران حركت خواهيم كرد و در صورت امکان و وقت داشتن در مسیر بازدیدی از روستای مصر خواهیم داشت و ساعت 5 يا 6 صبح به تهران خواهيم رسيد.
تماس با هماهنگ کننده
شماره تماس: 09123465837 ایمیل: sina.hassanalizadeh@gmail.com

اولویت با اعضا رسمی گروه است .(شرایط عضو شدن)

عضو کیست: عزیزانی که حق عضویت سالیانه یا شش ماهه خود را پرداخت نموده‌‌اند.

داشتن کارآموزی کوهپیمایی برای شرکت در برنامه های گروه الزامی است

کارت بیمه ورزشی: داشتن کارت بیمه ورزشی سال 96 برای تمامی شرکت‌کنندگان لازم است. لذا دوستانی که تا به حال کارت بیمه را دریافت نکرده‌اند لطفا با مراجعه به آدرس ذیل آنرا تا 72 ساعت قبل از روز برنامه تهیه نمایند. تهران، خيابان شهيد مفتح، خيابان ورزنده فدراسيون پزشكي ورزشي شماره تلفن 83826 داخلی 104 (ساعت 8 تا 15)
www.autclimbing.com

 

دسته ها: سال 1396, شش ماه دوم سال 1396 | برچسب ها: | نظرات: (0) | تعداد نمایش: (1525) | بازگشت

پست بر روی نظر