دسته بندی فراخوان برنامه

برچسب ها

عضویت در خبرنامه

نام

شرح فراخوان

28

کویرنوردی (ریگ جن) - بهمن ماه

پست بر روی
اطلاعات کلی برنامه
عنوان برنامه کویرنوردی (ریگ جن) - بهمن ماه نوع برنامه کویرنوردی
سطح برنامه ساده+ سطح فنی برنامه  
تعداد روزهای برنامه 2.5 روز وضعیت شب مانی دارد(شب مانی در خانه روستایی)
زمان اجرا پنجشنبه و جمعه 7دی و 8 بهمن ماه 1395 محل قرار ساعت 21:30 چهارشنبه غرب ایستگاه مترو استاد معین
 تقاطع آزادی غرب با کوی نور
مهلت ثبت نام یکشنبه 3 بهمن ساعت 21 آخرین زمان کنسل کردن  دوشنبه 4 بهمن ساعت 21
هماهنگ کننده برنامه آزاد میرزایی مسئول فنی برنامه  
هزینه تقریبی 100 هزار تومان وسیله حمل و نقل مینی‌بوس
حداقل افراد ثبت نامی 3 حداکثر افراد ثبت نامی 18
شماره کارت واریز وجه ۵۰۴۱۷۲۱۰۲۰۵۱۵۶۳۲
شناسه شبا: IR500700049700113301031001
مبلغ واریزی جهت ثبت نام 100 هزار تومان
هزینه کنسل کردن  80 هزار تومان
موقعیت جغرافیایی منطقه

کویر ریگ جن در جنوب غربی و غرب دشت کویر، از شمال به جنوب سمنان و جنوب شرق گرمسار، از غرب محدود به پارک ملی کویر و تنگ ظلمات از شرق به محور ارتباطی جندق ـ معلمان و از جنوب به شمال انارک و چوپانان محدود است. ریگ جن با وسعتی برابر با ۳۸۰۰ کیلومتر مربع در این محدوده قرار دارد.

نمک... ماسه... باتلاق و شنزارهای روان! این چیزی است که در ریگ جن خواهید دید؛ این منطقه در باورهای مردم بومی کویر، به عنوان سرزمین نفرین‌شده نیز یادشده است. آن‌ها معتقدند که ارواح پلید و شیاطین در این سرزمین اسرارآمیز حکومت می‌کنند و به همین دلیل هر که پا به ریگ جن می‌گذارد بلعیده می‌شود و دیگر بازنمی‌گردد. در منطقه کویری ریگ جن که به مثلث برمودای ایران نیز شهرت دارد تا چشم کار می‌کند تپه‌های شنی و باتلاق‌های نمک وجود دارد.

عدم وجود منابع آب در گستره وسیع ریگ جن به همراه وجود موانع طبیعی از جمله باتلاق‌های نمک و تپه‌های ماسه‌ای مرتفع، عواملی بودند که این منطقه را در طول قرن‌ها از دسترسی انسان دور نگه‌داشته‌اند و از دوران‌های قدیم هیچ کاروان و مسافری از آن عبور نمی کرده است؛ بنابراین طبیعی است که هیچ روستایی هم در آن وجود نداشته باشد و این عرصه پهناور در طول تاریخ بر انسان پوشیده بماند و درنتیجه نام جن بر آن بگذارند. افسانه ها و داستان های فولکلور و پر ابهام در مورد ریگ جن، عموماً نشات گرفته از عجز حاشیه نشینان و یا مسافران در عبور از این خطه بوده است.

در اکثر داستان‌های روایت‌شده پیرامون کویر و به‌ ویژه منطقه ریگ جن، اشباح همواره خواهان بدی و به دنبال نابودی انسان‌ها هستند که به قلمرو آن‌ها تجاوز کرده‌اند. هنگام روز وقتی شخصی از کاروان عقب می‌ماند و کاروان تپه‌های شنی را پشت سر می‌گذاشت، از دید پنهان می‌شد و شخص عقب‌افتاده ناگهان حس می‌کرد که نام او را صدا می‌کنند. آن‌ هم با صدایی آشنا که شبیه به صدای همسفران اوست. وی بدین‌صورت از راه اصلی بیرون کشیده شده و نابود می‌گردد. گاه در نیمه‌شب صدای کاروانی را می‌شنوند و چون به سمت آن می‌روند و روز فرا می‌رسد، درمی‌یابند که راه را گم‌کرده‌اند.

در سال 1900 سون هدین، كویرنورد بزرگ سوئدی اولین گردشگری بود که سعی کرد ریگ جن را تجربه کند؛ اما به دلیل باتلاقی بودن منطقه از تصمیمش منصرف شد و در نتیجه از حاشیه غربی و جنوبی ریگ جن عبور كرد. او بعدها در كتاب كویرهای ایران به طور مفصل درباره این کویر نوشت حدود 30 سال بعد جغرافی دان، محقق و سفرنامه‌نویسی اتریشی به نام "آلفونس گابریل" سعی بر تکرار چنین کاری کرد که وی هم موفق نشد. آلفونس گابریل درباره‌ی کویرهای ایران اینگونه نقل کرده است: «کویر کسی را که یکبار گرفتار افسونش شود دیگر هرگز رها نخواهد کرد.». در نهایت این طلسم دیرینه در سال ۱۳۸۴ و پس از چندین بار تلاش نافرجام توسط کویر نورد ایرانی" دکتر علی پارسا" برای همیشه شکسته شد. وی توانست به همراه چندتن از دوستانش در زمستان این سال تا مرکز کویر ریگ‌جن پیشروی کند. البته پیش از این اشخاص هم افراد گمنام زیادی به خصوص محلی‌ها از این منطقه به سلامت عبور کرده‌اند ولی ثبت مشاهدات اولیه توسط علی پارسا صورت پذیرفته است

هواشناسی و مسیر GPS

لینک وضعیت هواشناسی منطقه:

http://www.accuweather.com/en/ir/anarak/208078/daily-weather-forecast/208078

وسایل لازم
1. کفش پیاده‌روی
2. بادگير
3. لباس گرم
4. دستكش
5. كلاه آفتاب‌گیر
6. عينك آفتابی
7. کرم ضد آفتاب
8. چراغ پيشاني با باطري اضافي
9. آب چهار لیتر (ترجیحاً کمل بک)
10. فلاسک چاي درصورت تمایل
11. غذای شخصی
12. تنقلات و میوه
13. کمک‌های اوليه شخصي
15. کیسه‌خواب
17. کوله
18-کپسول و سرگاز به صورت گروهی
19. دستمال‌کاغذی
20. كارت بيمه ورزشي سال 95
21. داروی خاصی اگر مصرف می‌کنید
زمان بندی و توضیحات

زمان و محل قرار رأس ساعت 21:30 روز چهارشنبه‌شب 6 بهمن در حوالی میدان آزادی خواهد بود و شب را در مینی‌بوس سپری خواهیم کرد.

روز پنجشنبه رو به پیمایش در کویر ریگ جن خواهیم پرداخت به این صورت که صبح این روز در ابتدای مسیر پیمایش از مینی‌بوس پیاده شده وسایل اضافه را در مینی‌بوس خواهیم گذاشت و بعد از صرف صبحانه پیمایش چندین کیلومتری خود را با کوله‌ای سبک در ریگ جن شروع خواهیم کرد انتهای این پیمایش به باغی در دل کویر ختم می‌شود که دیدن آن بسیار مشعوف کننده خواهد بود و شاید دیگر فرصت دیدن باغی در دل کویر برای ما رخ نده جالبِ که هودین در کتاب کویرهای ایران افسانه ای را از مردم آن زمان روایت میکند که در مرکز ریگ جن بهشت گمشده ای وجود دارد. در این بهشت دریاچه ای هست و در کنار آن جنگلهای انبوه قرار دارند. شیاطین پشم شترها را در آنجا رها کرده اند و هر کس به این منطقه دست یابد ثروتمند خواهد شد! حالا خدا را چه دیدید شاید شد!!

رسیدن به این باغنیازمند پیاده روی 15 کیلومتر رفت و 15 کیلومتر برگشت در دل کویر خواهد بود و لذا برای طی این مسافت آماده باشید و با انگیزه، آب و تجهیزات لازم همراه بیاورید.

شب پنجشنبه را در خانه‌ای محلی در روستاهای حاشیه کویر سپری می‌کنیم و به گفت گو و شادی می‌پردازیم که در این خانه امکاناتی از قبیل بخاری و تعدادی پتو فراهم هست ولی بهتر است که کیسه خواب هم همراه داشته باشید. برای شام این شب هم غذایی محلی که ترکیبی از برنج، ماش کویر و ماست محلی است برای شما تدارک دیده شده.

روز جمعه پس از رهایی از خستگی‌های پیمایش کویری‌مان به منطقه گردی می‌پردازیم و پس از بازدید از مناطق زیبای منطقه حوالی عصر به سمت تهران بازخواهیم گشت و حوالی 11 شب جمعه 8 بهمن تهران خواهیم بود.

فراموش نکنید که حتماً روز قبل از برنامه ایمیل‌های خود رو چک کنید.

لطفاً به دلیل جلوگیری اشتباه زمان دقیق پرداخت رو در فرم وارد کنید و بدانید که صرفاپس از پرداخت، ثبت‌نام شما انجام‌شده فرض خواهد شد.

تماس با هماهنگ کننده
شماره تماس: 09187299605 ایمیل: azad.mrz87@gmail.com

اولویت با اعضا رسمی گروه است .(شرایط عضو شدن)

عضو کیست: عزیزانی که حق عضویت سالیانه یا شش ماهه خود را پرداخت نموده‌‌اند.

داشتن کارآموزی کوهپیمایی برای شرکت در برنامه های گروه الزامی است

کارت بیمه ورزشی: داشتن کارت بیمه ورزشی برای تمامی شرکت‌کنندگان لازم است. لذا دوستانی که تا به حال کارت بیمه را دریافت نکرده‌اند لطفا با مراجعه به آدرس ذیل آنرا تا 72 ساعت قبل از روز برنامه تهیه نمایند. تهران، خيابان شهيد مفتح، خيابان ورزنده فدراسيون پزشكي ورزشي شماره تلفن 83826 داخلی 104 (ساعت 8 تا 15)
www.autclimbing.com

 

دسته ها: سال 1395, شش ماه دوم سال 1395 | برچسب ها: ریگ جن , بهمن ماه | نظرات: (0) | تعداد نمایش: (2133) | بازگشت

پست بر روی نظر