دسته بندی فراخوان برنامه

برچسب ها

عضویت در خبرنامه

نام

شرح فراخوان

03

کویرنوردی - آذرماه

پست بر روی
کویرنوردی - آذرماه
اطلاعات کلی برنامه
عنوان برنامه کویرنوردی نوع برنامه پیمایش/بازدید
سطح برنامه متوسط سطح فنی برنامه ندارد
تعداد روزهای برنامه 3 روز وضعیت شب مانی دارد (در چادر و کمپ)
زمان اجرا 10 الی 13 آذر ماه محل قرار سه شنبه 10 آذر
آزادی، روبروی ایران فیلم
ساعت 10 شب
مهلت ثبت نام یکشنبه 8 آذر ماه
ساعت 7 شب
آخرین زمان کنسل کردن دوشنبه 9 آذرماه
سرپرست برنامه زهرا عزت زاده مسئول فنی برنامه یوسف تقی زاده
هزینه تقریبی 120,000 تومان وسیله حمل و نقل مینی بوس
حداقل افراد ثبت نامی 10 نفر حداکثر افراد ثبت نامی 15 نفر
شماره کارت واریز وجه 5022291044724688
بانک پاسارگاد-زهرا عزت زاده زارع
مبلغ واریزی جهت ثبت نام 120,000 تومان
هزینه کنسل کردن هزینه ی وسیله ی حمل و نقل
موقعیت جغرافیایی منطقه

بیابان پشت ریگ قسمتی (شرق) از بیابان بزرگ بندریگ واقع در شمال شرقی کاشان و شمال ابوزیدآباد در محدوده جغرافیایی N3350 تا N3419 شمالی و E5153 تا E5212 شرقی واقع در استان اصفهان است. این بیابان از شرق با محدوده پارک ملی کویر از شمال به دریاچه نمک قم (آران و بیدگل) از غرب به بیابان مرنجاب و بیابان بندریگ و از جنوب به شهرستان ابوزید آباد و روستاهای حاشیه آن در یک نوار مرزی شرقی غربی محدود می شود. این بیابان در نواحی غربی و مجاورت مرنجاب پوشیده از تپه های ماسه ای تثبیت شده و در نواحی مرکزی خاکهای قلیایی با پوشش گیاهی اندک می باشد. در مناطق شرقی ارتفاعات یخاب و کوه های یخاب و کوه لطیف واقع شده اند و در قسمت شمال شرقی ارتفاعات کوه عقاب قرار دارد. در واقع پشت ریگ مکانی است که تپه های شنی بیابان بندریگ معروف به مرنجاب از سمت شرق پایان میگیرد. ریگ در گویش مردمان محلی به معنای مکانهای پوشیده از شن و رمل است و پشت ریگ به معنای مکانی در پشت تپه های شنی می باشد.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی در مناطق شنی درختان تاغ و بوته های اسکنبیل و نسی و در مناطق استپی تاغ، درمنه، جگن، رشمه، شور الوان، شور بیابانی و اشنان قابل مشاهده است. در سالهای اخیر جهت شکستن باد و تثبیت شنهای روان در مناطق جنوبی، جنگلهای تاغ به صورت دست کاشت قرار گرفته اند.

حیات وحش

به دلیل دسترسی سخت تر نسبت به منطقه مرنجاب این منطقه بکر باقی مانده است. از این رو حیات وحش این منطقه از امنیت نسبتا بهتری نسبت به منطقه مرنجاب برخوردارند. پوشش جانوری منطقه عبارت است از : شاهین، عقاب، خرگوش، روباه شنی، گربه شنی، شغال، گرگ، جرد، هوبره انواع آگاما و مار، لاسرتای مرنجابی، پامسواکی و...

نقاط دیدنی

این منطقه به دلیل دوری از مسیرهای اصلی، کمبود آب و خشکی خیلی مورد اقبال مردم محلی واقع نبوده است. به همین دلیل بیشتر مورد استفاده راهزنان قرار می گرفته که کاروانهای عبوری از مسیر مرنجاب به ورامین را از این منطقه مورد دستبرد قرار میدادند. از جمله مکانهای مورد استفاده راهزنان می توان به قلعه کرشاهی در شرق این منطقه اشاره کرد.

در قسمت مرکزی حد فاصل تپه های شنی و زمینهای قلیایی مناطق بکر و مناظر زیبای طبیعی کویر قابل مشاهده است.

قلعه کرشاهی ، قلعه سردار و کاروانسرای عباسی در شرق این بیابان از جمله آثار فرهنگی به جا مانده از گذشتگان است.

قلعه کرشاهی در موقعیت جغرافیایی 52 درجه و 6 دقیقه شرقی و 33 درجه و 55 دقیقه شمالی، واقع در جنوب کویر بندریگ، شمال شهرستان ابوزیدآباد و در جنوب ارتفاعات یخ آب در استان اصفهان قرار دارد. این قلعه متعلق به دوران ایلخانی است و در نزدیکی روستای متین آباد (حدود 25 کیلومتر) در دل کویر نشسته است. کاربری قلعه کاملا نظامی بوده. آنچنان این قلعه در دل کویر مستتر است که تا نزدیک آن نشوید قادر به دیدن آن نیستید. در حال حاضر این قلعه تاریخی رها شده است. هیچ نگهبان و هیچ اطلاعاتی از آن در حوالی اش مشهود نیست. ظاهرا به خاطر ادعای یک مالک خصوصی، میراث نتوانسته است آنجا را کامل تحت پوشش قرار دهد. خوشبختانه قلعه پارسال ثبت ملی شده است.

این قلعه از خشت و گل ساخته شده است و خندق بزرگی گرداگرد آنرا احاطه کرده است. این قلعه یکی از قلعه های مهم سردار حسین کاشی یکی از راهزنان و یاغیان دوره رضا خان بوده و هنوز آثار گلوله های توپ در نبرد نیروهای دولتی و نیروهای سردار حسین کاشی در این قلعه بر جای مانده است.

ریگ شق (در گویش محلی رق شق) منطقه ای بیابانی و پوشیده از ریگزار در شمال شهرستان بادرود و شمال شرقی اکو کمپ متین آباد در استان اصفهان است. موقعیت جغرافیایی این منطقه N3446 و E5400 است. این منطقه ادامه ریگزار بزرگ بند ریگ است که در قسمت جنوب شرقی این ریگزار به صورت نوار باریکی تا شمال شهرستان بادرود ادامه پیدا کرده است. عرض این نوار باریک در این منطقه در حدود 2 کیلومتر است و تا امامزاده آقا علی عباس ادامه دارد. این منطقه از شمال به دشت استپی مجاور کوه های یخاب معروف به دشت پشت ریگ، از جنوب به بادرود، روستای متین آباد و شابادی طالبی، از شرق به جاده آقا علی عباس به بادرود و از غرب به اجتماعات ماسه ای ادامه بند ریگ محدود می شود. تپه های ماسه ای در این منطقه عمدتا جهتی شمال غربی-جنوب شرقی دارند و به صورت پراکنده در منطقه قابل مشاهده هستند. پوشش گیاهی تپه ها غنی و عمدتا گیاهان ماسه پسند همچون دم گاوی، درختچه های تاغ، گز، نتر، نسی و ... هستند.

پوشش جانوری در منطقه شامل جرد، پا مسواکی، روباه شنی، انواع مار و عقرب، چکاوک کاکلی، مگس گیر و ... است. مجاورت این منطقه و منطقه حفاظت شده پارک ملی کویر اهمیت این منطقه را از نظر لزوم حفاظت از گونه های جانوری دو چندان کرده است. شایان ذکر است این منطقه در گذشته ای نچندان دور زیستگاه یوز آسیایی بوده است که به دلایل مختلف از جمله تخریب زیستگاه دیگر در این منطقه مشاهده نشده است. این منطقه بدلیل قرار گرفتن در نزدیکی منطقه نمونه گردشگری متین آباد مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. ارتفاع تپه های ماسه ای در بلندترین حالت در حدود 70 متر است.

نمایی از قلعه ی کرشاهی

نمایی از منطقه ابوزیدآباد

نمایی از کمپ کویری متین آباد

هواشناسی و مسیر GPS


مسیر پیمایشی از قلعه کرشاهی به متین آباد

مسیر حرکت از ابوزیدآباد به قلعه کرشاهی
وسایل لازم
1. کفش کوهنوردی نیمه سنگین به همراه گتر
2. کفش کوهپیمایی یا کفش مناسب بدون ساق جهت
3. بادگیر ضدآب/ گرتکس/ لباس گرم
4. دستکش گرم
5. كلاه گرم وکلاه آفتابگیر
6. عينك آفتابی
7. کرم ضدآفتاب
8. چراغ پیشانی با باطری اضافی
9. دوربین دوچشمی (در صورت تمایل، جهت دیدن حیات وحش)
10. فلاسك چاي درصورت تمایل
11. دو عدد بطري آب يك ونيم ليتري پر
12. غذای شخصی (3وعده صبحانه، 3وعده ناهار، 2 وعده شام)
13. کمکهای اولیه شخصی
14. یک جفت باتوم کوهنوردی
15. کیسه خواب مناسب با توجه به سرد بودن روستا در شب و زیرانداز کیسه خواب
16. کپسول و سرشعله و ظروف پخت غذا
17. کوله مناسب چند روزه و کوله کوچک
18. گتر
19. کارت بیمه ورزشی سال 94
20. داروی خاصی اگرمصرف می کنید
21 دستمال کاغذی و روزنامه
توضیحات و الزامات

- 10 شب سه شنبه دهم آذر حرکت از تهران به سمت کاشان – ابوزیدآباد – روستای قاسم آباد

- ساعت 5 صبح توقف و صرف صبحانه در ابوزیدآباد

- در مسیر ابوزید آباد به قلعه کرشاهی در حاشیه کویر حدود 2 ساعت پیمایش در رمل های این منطقه خواهیم داشت و پس از آن حرکت به سمت قلعه را آغاز خواهیم کرد.

- حرکت به سمت قلعه ی کرشاهی (حدود 30 کیلومتر است که حدود 10 کیلومتر ار آن را بدون ماشین پیمایش خواهیم داشت )

- پس از رسیدن به قلعه و بازدید از آن و استراحت و صرف ناهار گروه به دو دسته تقسیم خواهد شد.

*نکته قابل توجه: در این مرحله از برنامه گروه به دو دسته تقسیم می شود که هر دو دسته در کمپ متین آباد به هم ملحق میشوند: دسته اول دوستانی که تمایل دارند با ماشین تا مجاورت ارتفاعات یخ آب را رفته و از طبیعت و دره و ارتفاع یخ آب دیدن کنند و سپس با ماشین که در نزدیکی یخ آب مستقر است به سمت متینآباد حرکت نمایند و در مسیر به گروه دوم که در حال پیمایش از قلعه به سمت متین آباد هستند رسیده و هر دو گروه سوار بر ماشین شده و باقی مسیر را تا کمپ متین آباد طی نمایند.

دسته دوم: دوستانی که تمایل دارند مسیر قلعه کرشاهی به سمت متین آباد را پیمایش نمایند.

- شب مانی شب اول در منطقه متین آباد خواهد بود که مستقل در کمپ چادر خواهیم

- در کمپ متین آباد تفریحاتی از جمله شترسواری، دوچرخه سواری، رصد ستارگان، بالن سازی و اجرای مسابقه خواهیم داشت.

- صبح روز پنجشنبه پس از صرف صبحانه از متین آباد به سمت زواره، اردستان و نطنز خواهیم رفت و بازدیدی از مکانهای دیدنی این مناطق از جمله مسجد جامع، آب انبار، خانه های باستانی قدیمی و... خواهیم داشت (هر یک از این بازدیدها بنا بر زمان بندی و شرایط امکان دارد که تغییر نماید.)

- پنجشنبه در آخرین مکان که نطنز میباشد به سمت روستای فریزهند می رویم و از چشمه ی معروف آب سرخ این روستا دیدن میکنیم و در این روستا شب مانی دوم را خواهیم داشت.

- صبح روز جمعه پس از صرف صبحانه به سمت کاشان و سپس تهران حرکت خواهیم کرد.

توجه: حرکت در ساعت 10 شب از تهران آغاز می شود بنابراین اگر عادت به خواب در ماشین ندارید در روز استراحت لازم را داشته باشید.

توجه: آب آشامیدنی در این مناطق بسیار کم بوده و حداقل در هر مرحله از توقف 3 لیتر آب خریداری نمایید.

توجه: هر یک از مراحل برنامه بنا به تغییر شرایط آب و هوایی و زمان بندی ممکن است بنا بر تشخیص سرپرست تغییر نماید.

توجه: با توجه به دمای پایین در روستای فریزهند که شب مانی دوم در این روستا است لطفا لباس گرم همراه داشته باشید.
در صورت نداشتن هر کدام از وسایل فوق، حتما با سرپرست برنامه مطرح نمایید. بدیهی‌ست در هر لحظه از برنامه، به دلیل مناسب نبودن وسایل، حق هرگونه تصمیم با توجه به شرایط برنامه برای سرپرست محفوظ می باشد.
تماس با سرپرست
شماره تماس: 09372104740 ایمیل: zahraezatzade@yahoo.com

اولویت با اعضا رسمی گروه است .(شرایط عضو شدن)

عضو کیست: عزیزانی که حق عضویت سالیانه یا شش ماهه خود را پرداخت نموده‌‌اند.
کارت بیمه ورزشی: داشتن کارت بیمه ورزشی برای تمامی شرکت‌کنندگان لازم است. لذا دوستانی که تا به حال کارت بیمه را دریافت نکرده‌اند لطفا با مراجعه به آدرس ذیل آنرا تا 72 ساعت قبل از روز برنامه تهیه نمایند. تهران، خيابان شهيد مفتح، خيابان ورزنده فدراسيون پزشكي ورزشي شماره تلفن 83826 داخلی 104 (ساعت 8 تا 15)
www.autclimbing.com

 

دسته ها: سال 1394, شش ماه دوم سال 1394 | برچسب ها: کویر , متین آباد , کرشاهی , ابوزیدآباد , اردستان | نظرات: (0) | تعداد نمایش: (2606) | بازگشت

پست بر روی نظر