دسته بندی مطالب آموزشی

برچسب ها

عضویت در خبرنامه

نام

شرح مطلب آموزشی

۵ توصیه برای افزایش طول عمر طناب

۵ توصیه برای افزایش طول عمر طناب

۵ توصیه برای افزایش طول عمر طناب
اول: درست شروع کنید!
بعد از خریداری یک طناب جدید، دقت کنید آن را بر مبنای دستورالعمل راهنمای همراه طناب باز کنید. این کار نه تنها از از ایجاد پیچ و تاب در طناب جلوگیری می‌کند، بلکه خطر آسیب‌های بعد در طناب شما را کاهش می‌دهد.
دوم: نگهداری در انبار
اگرچه همه ما دوست داریم هر روز از طنابمان استفاده کنیم، اما واقعیت این است که شاید طناب برای هفته‌ها در انبار بماند. بهترین مکان برای نگهداری طناب محیطی تاریک و با رطوبت پایین و همچنین به دور از هرگونه مواد شیمیایی است. انباری یا زیرزمین مرطوب انتخاب خوبی نیست، ولی انتهای قفسه لباس‌ها می تواند جای مناسبی باشد.
طناب خود را همیشه قبل از قراردادن در انبار حلقه کنید، اما نه خیلی محکم. در ضمن گره‌های موجود در طناب را باز کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که اشعه فرابنفش باعث ایجاد پوسیدگی‌های خطرناکی در طناب می‌شود، پس سعی کنید آن را حتی برای مدت زمان کوتاه در مقابل آفتاب رها نکنید.  
سوم:  محافظت
امروزه دیگر دوران استفاده از کیف‌های دستی برای حمل طناب گذشته است و هم اکنون کیسه‌های طناب متنوعی که به راحتی می‌توان همچون کوله پشتی، به پشت انداخت وارد بازار شده است. یک بخش مهم از هر کیف حمل طناب، زیرانداز داخل آن است که طناب شما را از کثیفی و شن و ماسه و گل و لای محافظت می‌کند. پس به جای اینکه طناب را زیر مسیر صعود به حال خود رها کنید سعی کنید حتما از زیرانداز داخل کیسه حمل طناب استفاده کنید.
اگر نیاز به شست و شوی طناب شد به خصوص بعد از سنگنوردی در مکان‌های خیس و گلی مانند صخره‌های کنار دریا، این کار را با آب ولرم و بدون استفاده از هرگونه ماده شوینده انجام دهید. پس از شستشو نیز بدون آنکه طناب را حلقه کنید، آن را در محیطی با تهویه مناسب آویزان کنید تا خشک شود، و البته مطمئن باشید که نور مستقیم آفتاب به آن نمی‌تابد.
چهارم: از هر دو سوی طناب استفاده کنید
هر بار سقوط بر روی طناب، تعدادی پیچ و تاب در آن ایجاد می‌کند. به مرور زمان این پیچ و تاب‌ها زیاد شده و آسیب‌های جدی به طناب وارد می‌کنند. اگر به طور منظم جهت استفاده طناب را تغییر دهید، قبل از آنکه به دلیل زدگی یا آسیب مجبور به کوتاه کردن آن شوید، عمر طناب خود را افزایش داده‌اید.
اگر مجبور به کوتاه نمودن طناب شدید، بهتر است دیگر از آن در طبیعت و صعود مسیرهای بلند استفاده نکنید و بیشتر آن را به صعودهای داخل سالن و یا صعودهای قرقره‌ای اختصاص دهید.  
توجه کنید که همیشه طناب را مطابق با دستورالعمل شرکت سازنده استفاده نموده و این موضوع را مرتب با دفترچه راهنما کنترل کنید.
پنجم: طناب را همیشه وارسی کنید.
آخرین نکته چندان ربطی به اضافه شدن عمر طناب شما ندارد، بلکه این بار به طولانی‌تر شدن عمر شما مرتبط است! خوب است که همیشه قبل و بعد از هر بار استفاده، کل طول طناب را با انگشتان خود وارسی کنید. به دنبال پارگی‌ها در پوسته طناب بگردید و همچنین اگر تغییراتی در هسته آن حس کردید، از آن سرسری نگذرید. هر بخش متورم یا فرورفته در طناب می‌تواند آسیبی باشد که موجب بروز یک فاجعه مرگبار شود. اگر از سلامت طناب خود اطمینان حاصل نکردید، دیگر از آن استفاده نکنید. یک روز کوهنوردی به هیچ روی ارزش جان شما را ندارد.


منبع: http://www.epictv.com/photo/article/climbing/5-ways-make-your-climbing-rope-last-longer

ترجمه ای آزاد از سینا صداقت نژاد

برچسب ها: تجهیزات سنگنوردی , طناب | نظرات: (0) | تعداد نمایش: (5107) | بازگشت

پست بر روی نظر