دسته بندی مطالب آموزشی

برچسب ها

عضویت در خبرنامه

نام

شرح مطلب آموزشی

تمیز کردن کیسه خواب و کت پر

تمیز کردن کیسه خواب و کت پر

سال­ها پیش٬ زمانی که تاثیر فشرده شدن­های متوالی را بر روی کیسه خواب­های پر و الیاف مصنوعی بررسی می­کردیم به این نتیجه رسیدیم که پس از هزارها سیکل فشرده­سازی٬ الیاف مصنوعی تقریبا بین ۳۰ تا ۴۰ درصد خاصیت پف شوندگی (loft) خود را از دست می­دهند و این در حالی بود که کیسه خواب­های پر ۵ درصد بیشتر از قبل پف می­کردند و در نتیجه باعث گرم­تر شدن کیسه خواب­ها می­شدند. این نشان می­دهد که پر بر خلاف تصور اکثر مردم آنچنان هم ظریف نیست و در صورتی که با البسه و کیسه خواب­های پر درست رفتار کنیم برای مدت زیادی می­توانند برای ما مفید باشند.

قوانین ابتدایی در مراقبت از پوشاک و کیسه خواب پر

    آن­ها را به صورت آزاد و بدون فشرده کردن نگهداری کنیم.
    اگر خیس شدند قبل از نگهداری آن­ها را کاملا خشک کنیم.
    آن­ها را تمیز نگه داریم. اگر می­توانیم داخل کیسه خواب از آستری استفاده کنیم و یا اینکه حتما در زمان استفاده از کیسه خواب لباس به تن داشته باشیم تا از کثیف شدن کیسه خواب با عرق و چربی بدنمان جلوگیری کنیم.
    اگر البسه و کیسه خواب پر ما نیاز به شستشو دارد از دستورالعمل زیر پیروی کنیم.

برای شستشو البسه و کیسه خواب در خانه هم می­توانید از ماشین لباس­شویی استفاده کنید و یا اینکه آن­ها را در دست بشویید. بیشتر توصیه می­شود که کیسه خواب را در دست بشویید اگرچه که شستن آن با ماشین لباسشویی نیز مشکلی ندارد.

شستن با ماشین لباسشویی

    تمامی زیپ­ها را ببندید. از یک صابون متعادل و بدون آنزیم استفاده کنید. اگر از موادی استفاده می­کنید که از فروشگاه­های کوهنوردی خریداری کرده­اید پس بهتر از دستوالعمل آن­ها پیروی کنید.
    از ماشین­های لباسشویی که درب آن­ها از جلو باز می­شوند استفاده کنید. استفاده از ماشین لباسشویی­هایی که دربشان در بالا قرار دارد می­تواند به پوشاک و کیسه خواب شما آسیب بزند.
    ماشین لباسشویی را بر روی حالت (delicate) و یا (wool) و یا هر گزینه­ای که با دمای پایین (کمتر از ۳۰ درجه سانتی­گراد) عمل شستشو را انجام می­دهد٬ قرار دهید.
    پس از آب­کشی نهایی توسط ماشین لباسشویی کیسه خواب شما هنوز نیاز به خشک کردن دارد. برای این کار باید از خشک­کن­هایی استفاده کنید که درب آن­ها از جلو باز می­شوند (tumble dryer). آن را بر روی پایین­ترین درجه حرارت قرار دهید. پس از آن نیز کیسه خواب خود را در یک هوای گرم و به دور از تابش مستقیم نور آفتاب هوا بدهید تا از خشک شدن کامل آن مطمئن شوید.

شستشو با دست

    از صابون­های متعادل بدون آنزیم استفاده کنید.
    وان حمام را با آب ولرم پر کرده و صابون را با آب مخلوط کنید. سپس کیسه خواب را داخل آب فرو ببرید. اگر کیسه خواب شما از پارچه­های ضد آب ساخته شده است بهتر است قبل از شستشو آن را پشت و رو کنید.
    کیسه خواب را در وان حرکت دهید و آن را به آهستگی فشار دهید تا صابون به همه قسمت­ها برسد.
    آن را برای مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه رها کنید و سپس مرحله قبل را تکرار کنید. سپس سوراخ گیر وان را بردارید تا آب به طور کامل تخلیه شود. بدون اینکه کیسه خواب را بلند کنید آب را با آرام لوله کردن کیسه خواب از آن خارج کنید.
    سپس وان را دوباره با آب ولرم پر کنید و با حرکت دادن کیسه خواب آن را آبکشی کنید. همانند مرحله قبل دوباره آب وان را خالی کرده و آب را با آرام لوله کردن کیسه خواب از آن خارج کنید. این مرحله را آنقدر تکرار کنید تا دیگر حباب صابونی مشاهده نکنید.
    خشک کردن: اگر می­توانید از ماشین لباسشویی برای آبگیری استفاده کنید در غیر این صورت کیسه خواب را مدتی رها کنید تا آب آن کم کم خارج شود. پس از آن با استفاده از خشک کن (tumble dryer) که بر روی پایین­ترین درجه حرارت قرار دارد می­توانید تمام رطوبت کیسه خواب را بگیرید. در پایان اگرچه ممکن است شما احساس کنید که خارج کیسه خواب کاملا خشک است اما محض اطمینان کیسه خواب خود را چند روز در مکانی گرم که هوا در آن جریان دارد قرار دهید تا تمامی رطوبت آن گرفته شود. هر از چند گاهی تکان­هایی به کیسه خواب خود بدهید تا پرهایی که در یک جا جمع شده­اند از هم باز شوند. زمانی که کاملا از خشک شدن کیسه خواب خود اطمینان پیدا کردید و احساس کردید که حالت پف­شدگی و نرمی پر کاملا به کیسه خواب بازگشته است و پرها به راحتی داخل آن حرکت می­کنند٬ می­توانید از آن استفاده کنید.

اگر کیسه خواب خود را برای خشک کردن در خانه­ای گرم و با جریان مناسب هوا آویزان کرده­اید٬ تقریبا بین یک هفته تا ده روز طول می­کشد تا یک کیسه خواب سبک کاملا خشک شود. برای خشک شدن یک کیسه خواب پر سنگین باید دو هفته تمام صبر کنید. در صورتی که لایه خارجی کیسه خواب شما ضد آب است بهتر است برای خشک کردن آن را پشت و رو کنید.

نکته بسیار مهم

بیشترین اشتباهی که مردم در زمان شستن پر انجام می­دهند این است که آن را کاملا خشک نمی­کنند. همانطور که گفتیم باید برای خشک کردن پر صبر پیشه کنید و ایستادگی داشته باشید. نکته بعدی دیگر که بسیاری آن را به اشتباه انجام می­دهند این است که خشک کن را روی درجه حرارت بالا قرار می­دهند و یا از خشک کن­هایی استفاده می­کنند که کنترل حرارتی آن­ها دقیق نیست و باعث می­شود لایه بیرونی کیسه خواب کاملا ذوب شود. پس مراقب باشید.

منبع:http://www.phdesigns.co.uk/cleaning-down-sleeping-bags-and-clothing

ترجمه ای آزاد از آرش ناطقی

برچسب ها: کت پر , کیسه خواب پر , نگهداری از لوازم | نظرات: (0) | تعداد نمایش: (13185) | بازگشت

پست بر روی نظر